Andrzej Cwojdziński: Suita op.20

Andrzej Cwojdziński

Suita op. 20 na wiolonczelę i klawesyn lub fortepian

Suita na wiolonczelę i klawesyn lub fortepian op. 20 została napisana w roku 1985. Rok później w Bolonii (Włochy) miało miejsce jej prawykonanie, którego dokonali Piotr i Lidia Cwojdzińscy. Utwór pod wieloma względami nawiązuje do suity barokowej. Świadczy o tym między innymi tytuł całości, a także nazwy kolejnych części. Preludium, Allemande, Courante, Sarabande (w tym przypadku zastąpiona Menuetem) oraz Gigue stanowiły zazwyczaj podstawę cyklu kompozycji instrumentalnych tworzących suitę. Powszechną praktyką było również rozszerzanie zbioru o dodatkowe tańce lub formy nietaneczne. Z tej możliwości skorzystał Andrzej Cwojdziński uzupełniając cykl o Arię, Passacaglię i Fugę.

Publikacja w redakcji Anny Parkity oraz Przemysława Wierzby.

979-0-801586-34-6

cena: 42 PLN

Marek Kunicki: 6665. Martyris via

Marek Kunicki

6665. Martyris via na klawesyn

Kompozycja powstała w wyniku inspiracji świadectwem wiary, życia i męczeńskiej śmierci Sługi Bożego kleryka Alfonsa Mańki OMI; jest osobistą próbą refleksji kompozytora, mieszkającego w rodzinnej wsi kleryka.
Utwór napisany w formie otwartej składa się z pięciu części (osobne, wydrukowane karty), których ilość oraz kolejność zależna jest bezpośrednio od wykonawcy, któremu te dwa elementy konstrukcji kompozytor pozostawił do zadecydowania.

979-0-801586-17-9

cena: 42 PLN

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz Collection: Preludium

Sławomir Kaczorowski

Sławomir Kaczorowski Preludium
na klawesyn

Kolejna publikacja w serii wydawniczej “Aleksandra Gajecka-Antosiewicz Collection”, na którą składają się utwory dedykowane cenionej klawesynistce – Aleksandrze Gajeckiej-Antosiewicz, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej, spadkobierczyni sztuki wykonawczej oraz spuścizny artystycznej wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej.

Preludium charakteryzuje błysk, rodzaj improwizacji pełnej emocjonalnego wzburzenia ujętej w formę kilkuodcinkowego preludium. Utwór w czytelny sposób nawiązuje do specyficznych elementów muzyki klawesynowej (faktury, figuracji, ozdobników), a równocześnie przełamuje dawne konwencje poprzez współczesną harmonikę, rytm i dynamikę.

979-0-801586-01-8

cena: 42 PLN

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz Collection: Etiudy koncertowe

Marcin Tadeusz Łukaszewski

Marcin Tadeusz Łukaszewski Etiudy koncertowe
na klawesyn

Na serię wydawniczą “Aleksandra Gajecka-Antosiewicz Collection” składają się dedykowane cenionej klawesynistce – Aleksandrze Gajeckiej-Antosiewicz, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej, spadkobierczyni sztuki wykonawczej oraz spuścizny artystycznej wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej.

Niniejsza publikacja zawiera pięć etiud klawesynowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego.Są to zróżnicowane kompozycje o różnorakich problemach technicznych i interpretacyjnych, w tym obejmują zagadnienia dwudźwięków, gry quasi improwizacyjnej, ornamentacji, czy figuracyjności w stylu toccatowym. [Marcin Tadeusz Łukaszewski]

979-0-801566-57-7

cena: 42 PLN

Aleksandra Joanna Garbal: Suita na Piano-Harp-Pedal lub fortepian, lub klawesyn

Aleksandra Joanna Garbal

Suita na Piano-Harp-Pedal lub fortepian, lub klawesyn

Suite for Piano-Harp-Pedal or  Piano or Harpsichord  (2019) to stylizowana kompozycja nawiązująca zarówno do tańców dawnych, jak i współczesnych, a nawet ludowych z różnych stron świata.  Przedstawia 13 ucharakteryzowanych obrazów z suity baletowej Tajemnicza Con Tenerezza  (2019-2020). Nagranie płytowe w wersji na klawesyn w wykonaniu kompozytorki: 2020  Acte Prealable AP 0472.

ISMN 979-0-801566-69-0

cena: 36,75 PLN

Marcin Tadeusz Łukaszewski: Na Kurpiach

Marcin Tadeusz Łukaszewski

Na Kurpiach
mała suita na skrzypce i fortepian/klawesyn/organy

Kolejna publikacja w serii M. T. Łukaszewski Didactic Music.

Utwór jest przeznaczony do wykonania na skrzypce z towarzyszeniem dowolnego z podanych instrumentów: fortepianu, organów lub klawesynu. Suita ma przeznaczenie koncertowe, ale może być również stosowana w dydaktyce gry skrzypcowej. Składa się z trzech krótkich, zróżnicowanych części:

  • Preludium: Kurpiowska wycinanka
  • Notturno: w Puszczy Zielonej
  • Finale: tańce i chulanki.

W każdym z utworów kompozytor zastosował cytaty innych pieśni kurpiowskich. Są to m.in.: w części pierwszej Hej wółki moje, w drugiej części Zarzyj ze kuniu, w trzeciej zaś – Z tamtej struny młyna.

Małą suitę Na Kurpiach napisałem na prośbę wybitnego polskiego skrzypka, dr. Karola Lipińskiego-Brańki, któremu jest dedykowana. Prawykonanie utworu odbyło się na koncercie inauguracyjnym festiwalu VI Etnosakralia Kurpiowskie w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu w interpretacji Karola Lipińskiego-Brańki (skrzypce) i Tomasza Zebury (organy).
[M.T. Łukaszewski]

ISMN 979-0-801566-66-9

cena: 36,75 PLN