Dr ANITA LEHMANN jest pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego (wcześniej WSP) od 1996 r.

Jej działalność artystyczna związana jest z wykonawstwem muzyki fletowej różnych epok, występuje solo, z akompaniamentem fortepianu oraz w zespołach kameralnych. W 2009 roku nagrała płytę CD „Barokowe sonaty fletowe”. Koncertuje w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, na Węgrzech i na Ukrainie.

Dr Anita Lehmann prowadzi także szeroką działalność popularyzatorską.  Jej artykuły publikowane były m.in. w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydawnictwie Archiwum Państwowego, jest autorką kilkudziesięciu haseł w  Encyklopedii Rzeszowa oraz kilkunastu biogramów w Słowniku Biograficznym Twórców Oświaty i Kultury XIX i XX wieku Polski Południowo-Wschodniej. W 2005 roku ukazał się podręcznik dla dzieci „Mój przyjaciel flet” jej autorstwa. Prowadziła również wykłady w ramach programu Sokrates-Erasmus na uniwersytetach w Szeged i Nyiregyhazie (Węgry) oraz współpracowała z European Association for Music in Schools, aktywnie uczestnicząc w pracach stowarzyszenia.

Jej działalność naukowa rozwija się wielokierunkowo. Obok zainteresowań kulturą muzyczną Rzeszowa i regionu, rozwija pasje kompozytorskie, tworząc utwory dla dzieci, zajmuje się  też metodyką gry na instrumentach muzycznych.

W roku 2015 została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”