ALEKSANDER JAN SZOPA urodził się 15 lutego 1997 roku w Chicago. Absolwent PSM I stopnia nr 4 im. Karola Kurpińskiego oraz ZPSM II stopnia nr. 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, student na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył studia I stopnia w zakresie muzyki kościelnej w klasie dr hab. Piotra Wilczyńskiego, prof. UMFC, a obecnie jest studentem II stopnia na Wydziale Muzyki Kościelnej, specjalność: Organista. W tym roku kończy studia licencjackie z kierunku: Kompozycja na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki, gdzie popiera lekcję kompozycji w klasie prof. zw. dr hab. Pawła Łukaszewskiego. Członek Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich oraz Towarzystwa im. Mariana Sawy.

            Zaczął komponować w wieku 15 lat. Ma na koncie ponad 70 utworów, głównie utwory organowe, ale również utwory fortepianowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz liczne wiersze zarówno po polsku jak i po angielsku. Jego utwór symfoniczny 'BRAVEHEART – Inspiration’ został wykonany przez szkolną orkiestrę na koncercie charytatywnym 18 marca 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

            Laureat licznych nagród, w tym: II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy, wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Fide et Amore  z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, I miejsce na North Central Region AGOYO Young Composers Competition, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim organizowane przez Legnickie Conversatorium Organowe, wysokie wyróżnienie na konkursie kompozytorskim THE GESUALDO SIX Composition Competition 2019, II miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim MUSICA SACRA NOVA 2019, I miejsce na Konkursie Kompozytorskim dla studentów UMFC w kategorii I – miniatura na wiolonczelę solo oraz I miejsce na  XVI Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim MUSICA SACRA NOVA 2020.

            Ponadto wydał pierwsze trzy egzemplarze swoich dzieł przez Wydawnictwo Muzyczne ARS MUSICA: Organ Works Vol. 1 (2017) i Vol. 2 (2019), Organ Symphony No. 1 in G Minor op. 20 (2017) i PIANO WORKS (2018).

            W dniu 11 sierpnia 2019 roku jego utwór Pièce Gothique zabrzmiał na słynnych organach Aristide Cavaillé-Colla w opactwie St. Ouen w Rouen w ramach festiwalu: FESIVAL DES ORGUES CAVAILLÉ-COLL.

 

PROMOCJA: przez cały luty 2022, zamawiając publikacje Aleksandra Jana Szopy w wydawnictwie Ars Musica (mejlowo ars.wydawnictwo@icloud.com, powołując się na tą informację) – naliczony zostanie rabat w wysokości 20%